Czy rozerwaną plandekę można naprawić?

Plandeki są używane do bardzo wielu różnych zadań, stanowią m.in. ochronę przed czynnikami zewnętrznymi: wiatrem, deszczem czy nadmiernym nasłonecznieniem. Często służą zabezpieczeniu przed zgubieniem przewożonych towarów, a nierzadko są także barierą dla złodziei. Plandeki są stosowane na naczepach samochodowych, do zabezpieczania skrzyń ładunkowych, a także we wszelkiego typu namiotach i halach. Używa się ich też do ochrony rozmaitych maszyn i urządzeń, od jachtów i motorówek po sprzęt rolniczy.

 

Uszkodzenia plandek

Plandeki są wykonywane z bardzo wytrzymałych materiałów, jednak i one mają swoje ograniczenia. Najczęstsze uszkodzenia polegają na rozdarciach lub przetarciach pojawiających się najczęściej w pobliżu mocowań i stelaży, na których są rozpięte. Rozdarcia są zwykle powodowane przez gałęzie, różnego rodzaju wystające pręty, a także przez zahaczenie o rozmaite konstrukcje czy elementy dachów lub rynien. W przypadku plandek na naczepach i skrzyniach ładunkowych zdarza się, że plandeki są celowo przecinane w celu dokonania kradzieży.

 

Jak poradzić sobie z uszkodzeniami?

Wybór metody naprawy plandeki zależy od możliwości, jakimi dysponujemy oraz od materiału, z jakiego jest ona wykonana. Jedną z najprostszych doraźnych metod naprawy rozdartej plandeki jest jej sklejenie przy pomocy specjalnej taśmy. Tego rodzaju naprawa pozwoli na szybkie zabezpieczenie uszkodzenia, nie będzie jednak zbyt trwała.

Plandeki wykonane z różnych materiałów, np. z brezentu czy rozmaitych materiałów syntetycznych mogą być zszyte. Wymaga to jednak odpowiedniego wyposażenia oraz bardzo często zdjęcia całej plandeki. Tego typu rozwiązanie jest dość czasochłonne, choć wykonane starannie może przynieść dobre efekty.

Najprostszą i najtrwalszą metodą naprawy rozdartej plandeki jest zastosowanie specjalnych łat z materiału o zbliżonej do oryginalnego specyfikacji. Miejsce uszkodzenia powinno być oczyszczone i odtłuszczone, a samą łatę nakłada się metodą termiczną lub przy użyciu specjalnych preparatów klejących i uszczelniających. Przy metodzie termicznej specjalna zgrzewarka podgrzewa naprawiane miejsce i scala materiały ze sobą. Przy stosowaniu preparatu klejącego i uszczelniającego nanosi się go na miejsce uszkodzenia i przez pewien czas dociska.

Szybkie dostrzeżenie i naprawienie uszkodzenia zabezpiecza nas przed powiększaniem się rozdarcia i koniecznością wymiany całej plandeki.

Rate this post