Co to są plandeki na biogazownie?

Możliwość uzyskania energii z biogazu zyskuje ostatnio w Polsce dużą popularność. W tym celu powstają specjalne biogazownie rolnicze. Ministerstwo Gospodarki opracowało projekt programu “ Innowacyjna Energetyka – Rolnictwo Energetyczne”, który zakłada, że do 2020 roku jedna biogazownia będzie średnio przypadać na jedną gminę.

 

Jaką rolę pełnią biogazownie?

 

Biogazownie służą do przetwarzania biomasy w biogaz. Biogaz powstaje w wyniku tzw. fermentacji metanowej, przy udziale bakterii, w warunkach beztlenowych. Biogazownia składa się z mechanizmu podającego substrat, czyli organiczne odpady rolnicze, komory fermentacyjnej, zbiornika na biogaz, zbiornika na przetworzony substrat oraz urządzenia umożliwiającego wykorzystanie biogazu. 

 

Materia organiczna rozkłada się w komorze fermentacyjnej, a uwalniany biogaz gromadzi się w zbiorniku magazynowym, tuż pod zadaszeniem. Oprócz biogazu w procesie tym powstaje wysokiej jakości, naturalny nawóz. Biogazownie muszą mieć mocne i wytrzymałe zadaszenie. Bardzo często używa się do ich pokrycia plandek.

 

Właściwości plandek na biogazownie

 

Plandeki na biogazownie produkowane są z trudnych do uszkodzenia materiałów, odpornych na działanie promieni UV, a także dobrze znoszących kontakt z substancjami chemicznymi. Muszą także chronić przed deszczem, wiatrem i innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi zarówno latem, jak i zimą.

 

Materiał do produkcji plandek na biogazownie ma gramaturę 950 g/m². Jest to gruba, wysokiej jakości tkanina, odporna na kontakt z nawozami, pleśnią, grzybem, wilgocią, amoniakiem. Taką plandekę łatwo jest wyczyścić i utrzymać w odpowiednim stanie. Plandeki na biogazownie wykonywane są na wymiar, pod konkretne zamówienie. Cena plandeki zależy od jej rozmiaru.

Rate this post