Rodzaje plandek dla rolnictwa

Nasz klimat wymusza wiele form zabezpieczenia przed wpływem warunków atmosferycznych. Wyraźny przykład tego mamy szczególnie w gospodarstwach rolnych. Ogrom wyposażenia rolniczego i infrastruktury znajduje się przecież na wolnym powietrzu. W tym przypadku opady i niekorzystne warunki pogodowe są w stanie spowodować znaczne szkody. Jednym z najczęstszych sposobów, używanych przez rolników, by chronić się przed warunkami pogodowymi, jest stosowanie plandek. To środek sprawdzony przez kolejne pokolenia gospodarzy.

Plandeki rolnicze – do czego używać

Wybierając plandekę do gospodarstwa rolnego, siłą rzeczy zwracać należy uwagę na jej jakość. Grubość materiału, gramatura, jego wykonanie, mocowanie oczek – od tego zależy, czy zabezpieczenie wytrzyma opady deszczu, mocne porywy wiatru, wiosenne i jesienne burze i nawałnice. W niektórych zaś przypadkach na dodatkowe czynniki jak np. amoniak.

Do czego są więc najczęściej używane plandeki rolnicze?

  • Okrywanie plonów plandeką. Stosowane w czasie zbiorów podczas przewożenia ich do punktów skupu. Ale również po zbiorach, gdy są one przechowywane pod gołym niebem. Nieprzemakalność plandek PCV i ich dobre umocowanie pozwala na ochronę przed deszczem i wilgocią. Grube plandeki rolnicze są w stanie służyć kilka sezonów, podczas gdy najtańsze na rynku, o niskiej gramaturze, potrafią nie wytrzymać pierwszego transportu.
  • Zabezpieczenie plandeką sprzętu rolniczego. Nie każdy ma możliwość garażowania ciągnika czy maszyn. Wielu rolników musi niestety zimować sprzęt „pod chmurką”. Oczywiście prowadzi to od przyspieszonej korozji i niszczenia maszyn. Jeśli więc brak jest możliwości garażowania sprzętu, to warto zabezpieczyć go plandeką. Dobrze wykonana plandeka i przechowywana bez problemu posłuży wiele lat, jej zakup więc na pewno się zwraca.
  • Plandeki na zbiorniki z gnojowicą. Nawozy płynne, takie jak gnojowica, powinny być przechowywanie w zbiorniku nie tylko szczelny, ale też przykrytym. Ogranicza to emisję amoniaku, ale też zmniejsza nieprzyjemny zapach. Oczywiście używane w tym przypadku plandeki muszą charakteryzować się odpornością na amoniak, UV, warunki atmosferyczne.
  • Okrycia na biogazownie. Instalacje te powstają coraz powszechniej, wykorzystywać je można bowiem do produkcji energii odnawialnej. Wymagają jednak bezwzględnie mocnego i bezpiecznego zadaszenia. Bardzo często wykonuje się je właśnie za pomocą plandek o wysokiej gramaturze i odpornych na substancje chemiczne.
Rate this post